Fizyka jako nauka przyrodnicza
Fizyka – jest nauką przyrodniczą zajmującą się budową materii i zjawiskami w niej występującymi. Zajmuje się siłami występującymi między obiektami, oraz związkiem między masą i energią. Odkrywa podstawowe prawa przyrody i wyjaśnia zjawiska w niej zachodzące.
Fizyka zajmuje się takimi zjawiskami jak:
- ruch
- pole magnetyczne
- grawitacja
- pole elektryczne
- budowa materii
- optyka
- astronomia
Jako przykłady zjawisk fizycznych występujących w życiu codziennym możemy wymienić:
- przyciąganie się magnesów
- przepływ prądu w przewodniku
- podrzucenie piłki
- elektryzowanie się ciał
- tęcza – czyli rozszczepienie światła
- ruch samochodu
- topnienie się lodu
- parowanie wody
- rozpuszczanie się soli w wodzie
PODSTAWOWE POJĘCIA:
- Ciało fizyczne – jest to każde ciało, lub organizm żywy, który jest obiektem badań fizycznych, czyli np. ciałem fizycznym może być sprężyna, którą rozciągamy, samochód, którego ruch obserwujemy, kartka, którą zgniatamy, planety, które obserwujemy
- Substancja – jest to materiał, z którego zbudowane jest ciało fizyczne, czyli np. metal, z którego może być zrobiona sprężyna, którą rozciągamy, papier, z którego wyprodukowana jest kartka…
- Wielkość fizyczna – jest to właściwość fizyczna ciała, którą można zmierzyć, a więc podać ilościowo, czyli np. masa, długość lub temperatura. Wielkości fizyczne wyrażamy w różnych jednostkach. Np. masę określamy w kilogramach [kg], gramach [g], długość w metrach [m], centymetrach [cm], a temperaturę w stopniach Fahrenheita, Kelwina, lub Celsjusza.